TVP.pl Informacje Sport Kultura Rozrywka VOD Serwisy tvp.pl Program telewizyjny

Robert Wichrowski: reżyserowanie psa wymaga cierpliwości

Reżyser Robert Wichrowski na planie „Komisarza Alexa”
Pies, aktorzy reprezentujący trzy pokolenia oraz Łódź... O bohaterach serialu „Komisarz Alex” mówi reżyser Robert Wichrowski.
Reżyserowanie „Alexa” było zwykłym czy szczególnie trudnym zadaniem reżyserskim?

– Jeśli ma pan na myśli reżyserowanie psa na planie, to największe podziękowania należą się treserom Rocky’ego. Bez nich nie dało by się tego serialu zrealizować. A i tak trzeba było znacznie częściej powtarzać sceny niż w serialu bez zwierzęcia. Wymagało to szczególnie dużo cierpliwości. Natomiast reżyserowanie serialu odbywało się w klasycznych warunkach, z typową liczba dni zdjęciowych i przy typowych kosztach.

Jest Pan zadowolony z aktorów, którzy zagrali w serialu?

– Jasne. Byli staranie dobrani. Postacie stanowią mieszankę młodości i dojrzałości. Młodzi to Kuba i Lucyna, średnie pokolenie reprezentuje Puchała, a Gustaw Majer w interpretacji Daniela Olbrychskiego reprezentuje zarówno starsze pokolenie policjantów, jak i nawiązuje do najlepszych tradycji polskiego aktorstwa. Cieszy mnie, że wszyscy są bardzo prawdziwiNa ekranie jest dużo Łodzi i to filmowanej niebanalnie, nie pocztówkowo… – Łódź jest jednym z bohaterów tego filmu. Jest bardzo fotogeniczna. Mocno wbudowana w akcję. Stare budynki łódzkie, mieszkalne i pofabryczne, świetnie „grają”. Staraliśmy się też, by sposób filmowania, fotografowania był bliższy narracji filmowej niż typowo serialowej. Co prawda, jak to w serialu, musiało być dużo zbliżeń twarzy, ale staraliśmy się, by nie były one tylko wypełniaczem, by jak najwięcej wnosiły do wizerunku, do psychologii postaci.Rozmawiał: Krzysztof Lubczyński