TVP.pl Informacje Sport Kultura Rozrywka VOD Serwisy tvp.pl Program telewizyjny

Jak Rocky uczy się roli?

Fot. Witold Baczyk
Owczarek niemiecki Rocky rolą Alexa w polskiej wersji serialu „Komisarz Rex” podbił serca widzów Jedynki. Jak przygotowuje się do tak poważnej roli czworonożnego i kudłatego aktora?
Trenerka Beata Krzemińska podkreśla, że pies aktor musi charakteryzować się specjalnymi cechami. Musi być odważny, musi mieć chęć do pracy z ludźmi, nie może bać się świateł i dźwięków na filmowym planie. Nie może też nieustannie patrzeć w kamerę, chociaż to właśnie ona najczęściej jest w ruchu i może rozpraszać zwierzaka. A podczas kręcenia kolejnych scen pies musi być skoncentrowany na swoim zadaniu.

Do roli Alexa, podobnie jak w przypadku obsady innych ról, przeprowadzono casting. Trenerzy obejrzeli i ocenili ok. 80 owczarków niemieckich, zanim trafili na tego jednego jedynego – Rocky’ego.

Jak przygotowuje się psa do występu przed kamerami? Podobnie jak człowiek, także pies uczy się swojej roli. – Najpierw ćwiczy w domu, a potem już na planie – opowiadała Beata Krzemińska w programie „Kawa czy herbata?”. – W nowym pomieszczeniu pies może wiedzieć, którędy przechodzi, skąd ma podjąć aport. Tak, jak aktor przed ujęciem powtarza kwestie, tak i Rocky powtarza rolę.

Oczywiście, pies nie może pracować tak długo jak człowiek, nie może uczestniczyć w tylu dublach, ile czasami znoszą zawodowi aktorzy. Dlatego Rocky miał swojego dublera, który zastępował go w łatwiejszych scenach.

A jak Rocky ocenia swój występ w „Komisarzu Alexie”? Beata Krzemińska mówiła, że Rocky nie miał jeszcze okazji obejrzeć ani jednego odcinka, ale za to oglądał „Przygody psa Cywila”. – Reagował bardzo żywo – śmieje się trenerka.